Change Language

Запек при бебетата: Симптоми, причини и средства за защита на вашето съкровищет

Ако чувствате, че мислите и говорите твърде много за изпражненията на вашето бебе, не се притеснявайте. Почти всеки родител е бил в подобно положение. Особено когато бебето ви се бори с детски запек. Дръжте се, мамо и татко!

Представете си следната ситуация. Вашето бебе плаче. Неутешимо е и е раздразнително. Опитвате се с всички сили да разберете защо бебето ви плаче и плаче, и не спира да плаче. И то след като сте го държали на ръце, люляли сте го в креватчето, хранили сте го и сте му сменили памперса.

Нищо от това, обаче, не върши работа. Докато най-накрая не разберете, че вашето бебе не е акало от известно време. Което обяснява възбуденото състояние, в което се намира. Е, това е напълно разбираемо, тъй като запекът мъчи и нас възрастните, да не говорим за малките бебета.

Същността е в това, че повечето кърмени бебета акат по-често, някои след всяко хранене. Бебетата на изкуствено хранене акат по-рядко. Разбира се, при всяко бебе е различно. Понякога бебетата издържат няколко дни без да акат и това в повечето случаи се счита за нормално. Ако тези периоди са продължителни, те също получават бебешки. Това е толкова неприятно, колкото и звучи.

Как можете да разберете дали бебето ви страда от бебешки запек по време на кърменето?

Има някои признаци, които показват, че бебето ви страда от запек, и вие трябва да ги наблюдавате:

•    Ако бебето ви е раздразнително, неспокойно и разстроено и е трудно да се успокои
•    Ако бебето ви показва признаци на напъване, когато се опитва да се изака
•    Ако бебето ви се храни по-рядко
•    Ако бебето ви се изхожда по-рядко от обикновено
•    Ако бебето Ви има твърдо, стегнато и подуто коремче
•    Ако бебето Ви има твърди изпражнения в пелената

Ако при вашето бебе са налице тези симптоми, това означава, че то има детски запек. Каква е причината за запека на вашето бебе? Е, никога не съществува една категорична причина за запека при бебетата, но тук изброяваме някои от възможните за появата му:

•    Промяна в режима на хранене: например, от кърма към адаптирано мляко и изкуствено хранене
•    Недостатъчно пиене на течности: мляко, вода при по-големите бебета и т.н.
•    Преминаването към твърда храна при по-големите бебета може да причини запек: особено в преходния период от кърмене към хранене с твърда храна.
•    Някои деца имат непоносимост към лактоза и това може да причини запек.
•    Приемането на някои лекарства или хранителни добавки също може да го предизвика.
•    Макар и рядко срещани, засягащи само 2-8% от бебетата, хранителните алергии могат да причинят запек.

Но какво можете да направите по въпроса? Ако запекът стане сериозен, трябва да заведете бебето си на педиатър. Педиатърът ще назначи правилното лечение и ще даде допълнителни съвети. Но ако симптомите не са твърде сериозни, има някои домашни средства, които можете да включите и които могат да помогнат за облекчаване на запека на бебето:

•    Ако бебето е на изкуствено хранене, първо налейте в шишето водата, а след това - адаптираното мляко на прах. Така съотношението между сместа и водата е по-точно.
•    Ако обаче бебето ви е достатъчно голямо, за да пие вода или сок, предлагайте през деня по няколко пъти бутилки с вода или сок.
•    Ако бебето ви е достатъчно голямо, за да яде твърда храна, предлагайте му някои богати на фибри храни, такива храни са зърнени храните, сушените сливи и кайсиите.
•    Лекият масаж на коремчето може да помогне за облекчаване на дискомфорта и да раздвижи мускулите в корема.
•    Движенията на краката по такъв начин все едно бебето кара велосипед  действително помагат. Тези движения често биват наричани „велосипедни крачета“ и чрез тях вие раздвижвате червата на бебето. Как? Децата обичат тези движения като свиват и разтягат крачетата си, като че се возят на колело, те са и полезни.

Ако чувствате, че мислите и говорите твърде много за изпражненията на вашето бебе, не се притеснявайте. Почти всеки родител е бил в подобно положение. Особено когато бебето ви се бори с детски запек. Дръжте се, мамо и татко!

Image of Колики prdocuts
Колики
Image of Лечение на нослето prdocuts
Лечение на нослето
Image of Имунитет prdocuts
Имунитет
Image of Интелектуално развитие prdocuts
Интелектуално развитие
Image of Апетит prdocuts
Апетит
Image of Физическа активност prdocuts
Физическа активност